پنج بخش مهم و اصلی رزومه

پنج بخش مهم و اصلی رزومه

همان‌طور که به عنوان کارجو با لیستی از فرصت‌های شغلی مواجه می‌شوید و از میان آنها بهترین‌ها و مناسب‌ترین‌ها را برای خود انتخاب می‌کنید، رزومه نیز همین کار را برای کارفرمایان انجام می‌دهد و از میان صدها رزومه، بهترین‌ها انتخاب کارفرمایان خواهند بود. همان‌طور که هر موقعیت شغلی دارای شرح وظایف مختلفی است و این موارد انتخاب شما را آسان می‌کنند، بخش‌های مختلف رزومه نیز کار را برای مدیران استخدام آسان‌تر می‌کنند تا از طریق این بخش‌ها ببینند که آیا شما برای آن موقعیت شغلی مناسب هستید یا خیر. این دقیقا همان چیزی است که از تعریف رزومه چیست باید به خاطر بسپاریم

همان‌طور که به عنوان کارجو با لیستی از فرصت‌های شغلی مواجه می‌شوید و از میان آنها بهترین‌ها و مناسب‌ترین‌ها را برای خود انتخاب می‌کنید، رزومه نیز همین کار را برای کارفرمایان انجام می‌دهد و از میان صدها رزومه، بهترین‌ها انتخاب کارفرمایان خواهند بود.

خلاصه آن چه خواهید خواند

  • اطلاعات تماس
  • خلاصه
  • مهارت ها
  • سوابق کاری
  • تحصیلات

Negar ۲۰۲۲۰۳۰۱ ۲۲۵۹۵۷اطلاعات تماس

مواردی در هر رزومه وجود دارد که شما با کمک آنها می‌توانید دل کارشناسان استخدام را به دست آورید و البته توجه کارفرما را جلب کنید.بخش‌های مختلف رزومه به صلاحیت‌های شما اشاره دارند. مسلماً کارجویان با سابقه کاری متفاوت از کارآموز گرفته تا مدیر، باید رزومه متفاوتی داشته باشند. اما مهم نیست که سطح تجربه شما چقدر است، یا در چه صنعتی قبلا کار کردید، مهم این بخش‌هایی از رزومه است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.شاید خیلی ابتدایی و بدیهی به نظر برسد، اما این موضوع قابل انکار نیست که بسیاری از کارجویان رزومه خود را بدون اطلاعات تماس برای کارشناسان استخدام ارسال می‌کنند. نام و نام خانوادگی، شهر و استان، شماره تلفن و آدرس ایمیل شما باید به صورت برجسته در بالای رزومه باشند.

مطالعه بیشتر:موفقیت شغلی،چگونه شغل مناسب خود را انتخاب کنیم

Negar ۲۰۲۲۰۳۰۱ ۲۳۰۴۱۰

خلاصه

توضیح خلاصه در رزومه را،مانند پیش نمایش هر فیلم در نظر بگیرید؛ در پیش نمایش فیلم شما خلاصه‌ای از آنچه در فیلم اتفاق می‌افتد را مشاهده می‌کنید و این به شما کمک می‌کند تا درک درستی از فیلم و داستان آن داشته باشید.این بخش رزومه باید یک پاراگراف کوتاه (سه تا پنج جمله) باشد که در آن مهارت‌ها و چند موفقیت شغلی بزرگ خود را بیان و برجسته کنید.

Negar ۲۰۲۲۰۳۰۱ ۲۳۰۵۱۸مهارت ها

در کنار خلاصه می توانید مهارت های خود را هم ذکر کنید. افزودن مهارت ها و آن هم به صورت بولت‌ یا برجسته،به کارفرما کمک می‌کند تا خیلی سریع مهارت‌های شما را بررسی و آنها را با شرح وظایف شغلی مقایسه کند. اما نقش شما در این بخش چیست؟شما باید در این بخش از رزومه به مهارت‌هایی اشاره کنید که ارتباط مستقیم با شرح وظایف شغلی دارند.به عنوان مثال، اگر قرار است برای موقعیت شغلی مدیر بازاریابی رزومه ارسال کنید، به مهارت‌های مدیریتی خود و همچنین مهارت‌های خود در مارکتینگ اشاره و آنها را برجسته کنید.

سیستم بررسی رزومه در دنیا در حال تغییر است و کم کم دارد از حالت سنتی خارج می‌شود. امروزه ماشین‌ها و هوش مصنوعی هستند که جایگزین انسان شده‌اند و این موضوع، اهمیت وجود کلمات کلیدی در رزومه را افزایش داده است. برای این منظور، به آگهی استخدام نگاه کنید تا ببینید کارفرما به دنبال چه مهارت‌های کلیدی است.تطبیق بخش مهارت در رزومه با آنچه در آگهی شغلی عنوان شده، به ویژه برای افرادی که برای مشاغل فنی مانند فناوری اطلاعات درخواست می‌کنند، بسیار مهم است؛ زیرا کارجویان در این حیطه باید به کارفرمایان نشان دهند که چه مهارت‌های سختی (هارد اسکیل) دارند و این مهارت‌ها همان چیزی است که آنها به دنبالش هستند

۲۳۱۱۳۸

سوابق کاری

مسلماً بخش سوابق کاری در رزومه مهم‌ترین بخش رزومه است. اما در این بخش اشتباهات بسیاری نیز رخ می‌دهد و بسیاری از کارجویان تنها به سمت شغلی خود در سازمان‌ها و شرکت‌ها اشاره می‌کنند. برخی نیز هستند که تمام جزئیات کار خود در شرکت‌ها را در این بخش می‌آورند. به جای مسئولیت‌های روزانه خود، بر دستاوردهای خود تمرکز کنید و این را به خاطر بسپارید که رزومه شما نباید مانند شرح وظایف شغلی باشد.بهترین راه برای اینکه به دستاوردهای خود در دوران کاری اشاره کنید، این است که سراغ آمار و ارقام بروید.

به عنوان مثال:

نام شرکت:سروش وب وان

تحلیلگر داده، سال ۱۳۹۸

داده‌کاوی و مدل‌سازی:
  • جمع‌آوری، پاک‌سازی و ارائه مدل‌سازی و تجزیه و تحلیل داده‌های ساختاریافته و بدون ساختار برای رسیدن به ایده‌های جدید در سازمان.
دستاوردها:
  • کاهش ۱۵ درصدی هزینه‌های حمل و نقل، که منجر به صرفه جویی سالانه ۱۰۰ میلیون تومان شد.
  • بهبود پیش بینی تقاضا که باعث کاهش ۱۷ درصدی سفارشات شد.
  • انجام تحقیقات کامل بر روی محصول که باعث افزایش فروش در نمایندگی‌های غرب تا ۱۰٪ شد.

Negar ۲۰۲۲۰۳۰۱ ۲۳۱۰۲۷تحصیلات

مدیران استخدام و کارفرمایان در رزومه به دنبال اصل مدرک تحصیلی شما نیستند. کاری که شما در این بخش باید انجام دهید این است که مدرک تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل خود را بیان کنید و اگر با معدل بالا فارغ‌التحصیل شدید، به آن نیز اشاره کنید.

به عنوان مثال:

دانشکده فنی – دانشگاه تهران

مدرک مهندسی عمران با معدل ۱۸.۶۴

(توجه: برای افرادی که تازه فارغ‌التحصیل شدند، توصیه ما این است که بخش تحصیلات خود را قبل از سوابق کاری خود قرار دهند.)

ممکن است موارد دیگری نیز وجود داشته باشد که بتوانید به رزومه خود اضافه کنید که در هیچ یک از بخش‌های دیگر قرار نگیرند. به عنوان مثال گواهی‌ها، جوایز و مقالات منتشر شده، همگی شایستگی گنجانده شدن در رزومه را دارند. اما قبل از اینکه این موارد را به رزومه خود اضافه کنید، حتما از خود بپرسید که آیا این موارد برای شغل مورد نظر کارایی دارد یا خیر.رزومه خود را حرفه‌ای و با وجود این بخش‌ها قوی کنید.بهترین رزومه‌ها رزومه‌هایی هستند که نه تنها مهارت‌ها و تجربیات شما را نشان می‌دهند، بلکه ارزشی را که برای یک شرکت به ارمغان می‌آورید نیز نمایش می‌دهند. اگر مطمئن نیستید که توانایی و زمان ساخت چنین رزومه‌ای را ندارید، می‌توانید با کمک رزومه ساز کارنگار این کار را انجام دهید و البته آن را با نظم پیش ببرید.

مطالب مرتبط:تفاوت رزومه و سی وی چیست؟

Web Design Transparent Images PNG

1 دیدگاه

  1. […] مطالعه بیشتر:پنج بخش مهم در رزومه […]

ارسال دیدگاه